Jak wygląda opieka nad chorym w ciężkim stanie?

Opieka nad chorym w ciężkim stanie jest bardzo trudna. Obejmuje ona opiekę pielęgnacyjną, wszechstronne działania medyczne, opiekę rehabilitacyjną oraz terapeutyczną. Opiekę medyczną nad chorym warto powierzyć profesjonalnym placówkom z doświadczeniem, dobrym miejscem jest np. Zakład Opieki Leczniczej Warszawa.

Organizacja opieki nad chorym w domu

Specjalistyczne placówki takie jak Dom Opieki Pod Warszawą są odpowiednio przygotowane, mają odpowiedni sprzęt oraz personel. Inaczej wygląda sytuacja w domu, który najpierw trzeba przygotować.

Zarówno dla chorego, jak i opiekuna jest to duże obciążenie fizyczne i psychiczne. Nie zawsze jest to możliwe, ale dobrze, aby obowiązek opieki nad chorym rozkładał się na kilka osób, a nie spoczywał tylko na jednej, niektóre czynności wymagające podnoszenia chorego mogą być zbyt obciążające dla jednej osoby. Dla komfortu chorego i własnych udogodnień w miarę możliwości należy korzystać z dostępnych sprzętów medycznych. Chory, który większość czasu spędza leżąc, dobrze gdyby posiadał łóżko rehabilitacyjne, które znacząco ułatwia opiekę. Inne przydatne sprzęty to m.in.: balkonik, krzesło sanitarne, kosmetyki i odżywki dla chorych, basenik do mycia głowy, przenośna toaleta.

Warto również zorganizować pomieszczenie. Ośrodek opieki ma takie pomieszczenia już gotowe, jednak w domu trzeba je odpowiednio przygotować. Bardzo dobrze, jeżeli chory ma osobne pomieszczenie, jeśli nie ma takiej możliwości, to należy wyznaczyć i oddzielić takie miejsce zasłonką lub parawanem. Takie pomieszczenie musi być regularnie sprzątane i wietrzone. Łóżko najlepiej rehabilitacyjne z kółkami i barierką powinno znajdować się w wygodnym miejscu, w którym dostęp do chorego nie będzie utrudniony. Jeżeli wymaga tego sytuacja, to warto zabezpieczyć łóżko specjalnym pokrowcem lub nakładką higieniczną, aby zabezpieczyć je przed zabrudzeniem i zmoczeniem. Obok powinna znajdować się szafka, gdzie będą wszystkie niezbędne rzeczy dla chorego, które musi w razie potrzeby w zasięgu ręki.

Co obejmuje opieka nad chorym w ciężkim stanie?

Opieka nad chorym to szereg różnych obowiązków, należą do nich m.in.:

Żywienie chorego pacjenta – u chorych pacjentów mogą pojawiać się różne zaburzenia  żywieniowe, dlatego ważna może okazać się odpowiednia dieta.

Higiena chorego – należy go codziennie myć i zmieniać posłanie. Higiena obejmuje również takie czynności jak: golenie, przycinanie paznokci, higiena jamy ustnej, mycie głowy.

Sprzątanie pomieszczenia – pomieszczenie, gdzie leży chory, trzeba regularnie sprzątać oraz wietrzyć.

Dbanie o potrzeby fizjologiczne – Jeżeli pacjent sam sygnalizuje, że chce do toalety, można mu pomóc do niej dojść lub podać specjalną kaczkę. Jeżeli chory nie jest w stanie wstać z łóżka, to dobrym pomysłem będzie taboret lub krzesło toaletowe. Natomiast jeśli niczego nie sygnalizuje, to konieczne będą pieluchomajtki.

Ćwiczenia – jeśli pacjent potrzebuje regularnych ćwiczeń, należy mu udzielić odpowiedniej pomocy, aby prawidłowo je wykonał.

Opieka chorego w placówkach medycznych

Zdarza się, że mimo najszczerszych chęci i ogromnego zaangażowania stan chorego jest na tyle poważny, że opieka we własnym domu jest już niemożliwa do zrealizowania i wymaga on przeniesienia do zakładów opieki medycznej. Nawet systematyczne i częste wizyty prywatnych terapeutów i pielęgniarek nigdy nie zastąpią całodobowej opieki. W dodatku takie miejsca posiadają profesjonalny personel i niezbędny sprzęt medyczny, który najlepiej pomoże choremu. Jedynie, na co ma wpływ rodzina chorego to wybór najlepszej placówki. ZOL Warszawa jest jednym z polecanych i specjalistycznych miejsc, gdzie chory otrzyma całodobową profesjonalną opiekę. Zakłady Opieki Leczniczej Mazowieckie to miejsca, w których chorzy poczują się lepiej dzięki dobrej opiece wykwalifikowanego personelu i dostępu do nowoczesnych urządzeń medycznych.