Problem niedożywienia seniorów. W jaki sposób zadbać o dietę osoby starszej?

W organizmach osób starszych zachodzi wiele zmian, a jedną z nich jest zwolnienie przemiany materii. Senior potrzebuje, aż o 40% mniej kalorii niż przeciętna młoda osoba. Oznacza to, że osoby starsze mniej jedzą, co często prowadzi do problemów z niedożywieniem. Z tego powodu odpowiednia dieta u seniora jest szczególnie ważna. Niezależnie od tego, czy o osobę starszą dba ośrodek opieki, czy rodzina w domu, dieta musi zaspokajać wszystkie potrzeby, aby zapewniać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jakie są objawy niedożywienia osób starszych?

Objawy nie są oczywiste, co może utrudniać rozpoznanie problemu, w dodatku seniorzy często cierpią na różne choroby, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę, Jednak są objawy, które dają pewne przesłanki, że starsza osoba może być niedożywiona:

  • nagłe znaczne osłabienie, które czasami występuje nawet z dnia na dzień,
  • duża utrata masy ciała, a nawet wychudzenie w stosunkowo krótkim czasie,
  • obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej,
  • zwiększona podatność na różnego rodzaju infekcje,
  • słabsze i dłuższe gojenie ran,
  • utrata włosów, szczególnie gdy następuje nagle,
  • ciągłe uczucie zmęczenia i senności,
  • spadek temperatury ciała,
  • łamliwe i słabe kości. Nawet przy niewielkim uderzeniu kość może zostać uszkodzona,
  • cienka, szara skóra ze wzmożonym rogowaceniem.

Co zrobić, gdy zostało rozpoznane niedożywienie u seniora? Najlepiej udać się do specjalistycznej placówki medycznej takiej jak np. Zakład Opieki Leczniczej Mazowieckie. W zakładach tego typu zostaje udzielona pomoc i dalsze wskazówki, do których trzeba się dostosować. 

Jak walczyć z niedożywieniem? Jaka dieta dla seniora?

Walka z niedożywieniem powinna zacząć się od specjalistycznych placówek. Zakład Opieki Medycznej Warszawa jest jednym z takich miejsc. W takich zakładach udzielą pomocy i wskażą, jak powinna wyglądać dieta dla seniora, zapewne będzie to poprzedzone odpowiednimi badaniami.

Osoby starsze mogą mieć problemy z gryzieniem, przeżuwaniem i połykaniem, dlatego czasami konieczna może okazać się zmiana konsystencji pokarmów. Dieta dla osób starszych musi być odpowiednio zbilansowana, dlatego należy zadbać o to, aby znalazły się w niej odpowiednie składniki odżywcze, do najważniejszych należą:

Witamina B12 – znajduje się między innymi w: łososiu, jajach, mleku, wołowinie, indyku, kurczaku.

Kwas foliowy – dawka dla seniora powinna wynosić mniej więcej około 400 mcg dziennie. Soczewica, niektóre płatki śniadaniowe, szpinak oraz szparagi, to produkty bogate w kwas foliowy.

Witamina C– 80-90 mg, to odpowiednia dawka dla osób starszych. Dobrym źródłem tej witaminy są: czerwona papryka, pomarańcze, grejpfrut, pomidory, ziemniaki, brokuły, czy truskawki.

Kwasy tłuszczowe – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu osoby starszej, można je znaleźć w tuńczyku, oleju lnianym, łososiu, sardynkach.  

Witamina D – kolejna witamina niezbędna dla seniora. Witamina D znajduje się w: makrelach, łososiu, sardynkach, mleku sojowym, mleku krowim, żółtku, płatkach zbożowych.

Są to ważne składniki odżywcze, jednak należy pamiętać, że seniorzy cierpią na różne choroby i czasami może być potrzebna indywidualna dieta. Miejsca takie jak Zakład Opieki Leczniczej Warszawa (ZOL Warszawa) przy pomocy odpowiednich badań pomogą ją wskazać i dadzą dalsze wskazówki. 

Pomoc dla niedożywionych seniorów

Niedożywienie seniorów to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Dom Opieki pod Warszawą jest specjalistyczną i dobrze przygotowaną placówką do pomocy osobom starszym m.in. cierpiącym na niedożywienie. Co może zrobić rodzina? Jedyne co pozostaje, to poszukać specjalistycznej pomocy u lekarzy, a potem stosować się do ich zaleceń.