||

Dom spokojnej starości – jak go wybrać?

Nawet w naszym kraju domów spokojnej starości już w tym momencie jest całkiem sporo. Można wręcz powiedzieć, że z roku na rok jest ich coraz więcej, bo rośnie na nie zapotrzebowanie społeczeństwa. Domy spokojnej starości dzieli się przy tym na placówki prywatne oraz te państwowe. Oczywiście pierwsze zazwyczaj są lepsze. Można więc niemalże od razu założyć, że prywatny dom opieki dla osób starszych zajmie się seniorem o wiele lepiej od podobnego domu państwowego.

Dom spokojnej starości może przyjmować wiele różnych nazw. Często określa się go mianem przytułku lub domu starców. Nie rodzi to niestety przyjaznych skojarzeń. Domy spokojnej starości, nawet te najnowocześniejsze i przypominające luksusowe obiekty wypoczynkowe, wciąż uchodzą za miejsca, w których nikt nie chciałby się znaleźć. Należałoby zatem zmienić opinię ogółu w tym temacie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat takie placówki uległy bowiem totalnemu przeobrażeniu. Dziś bliżej im właśnie do ośrodków wypoczynkowych niżeli do szpitali. Często nawet domy opieki dla osób starszych lokalizowane są w miejscach kojarzących się z wakacjami, czyli w okolicach gór, morza Bałtyckiego czy po prostu ładnych parków.

Nawet w Polsce nie brakuje już teraz takich domów spokojnej starości, w których każdy mógłby bez żadnych wyrzutów sumienia umieścić bliską mu osobę – czy to mamę, czy wujka, czy dziadka. Nie należy więc kierować się w tym przypadku opiniami ludzi, którzy nawet nie znają się na tym temacie. Nie należy też stawiać wszystkich domów starców na jednym miejscu, bo wszystkie te placówki znacząco się od siebie różnią. Niektóre rzeczywiście przypominają szpitale i raczej nie obchodzą się zbyt dobrze z pacjentami, ale są to głównie instytucje państwowe. Prywatny dom opieki dla osób starszych nigdy nie pozwoli sobie na podobne przewinienia. Dla niego szczęście i zdrowe podopiecznego zawsze będzie najważniejsze i stanie się absolutnym priorytetem.