Dom spokojnej starości – pogodna jesień życia!

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu spokojnej starości nigdy nie należy do łatwych. W świadomości społecznej tego rodzaju decyzje oceniane są często negatywnie, członkowie rodziny mogą przez to borykać się z wyrzutami sumienia. Sytuacji nie ułatwiają również pojawiające się od czasu do czasu w mediach  informacje poświęcone złemu traktowaniu pensjonariuszy domów opieki. W wielu przypadkach skorzystanie z usług domu spokojnej starości może jednak być koniecznością ponieważ większość z nas nie dysponuje odpowiednimi warunkami do stałej opieki nad osobą starszą. Jest to wręcz koniecznością w sytuacji gdy bliski nam senior cierpi na choroby przewlekłe i wymaga całodobowej opieki. Zespół otępienny, postępująca choroba Parkinsona, Alzheimera, paraliż po przebytym udarze lub wylewie – te schorzenia sprawiają, że osoba starsza wymaga nie tylko stałej pielęgnacji, ale także rehabilitacji i regularnej opieki lekarskiej.
Coraz częściej zdarza się też, że seniorzy sami podejmują decyzję o przeprowadzeniu się do domu spokojnej starości – decyduje tutaj samotność bo osoby te albo nie mają nikogo bliskiego albo ich rodziny pracują za granicą i nie mogą podjąć się trudów codziennej opieki.

Rozważając decyzję o umieszczeniu bliskiej nam osoby w domu spokojnej starości, warto dowiedzieć się, jakie warunki powinny być spełnione, aby senior był bezpieczny i czuł się dobrze. To w tym miejscu będzie spędzał cały czas i musi czuć się najlepiej, jak to możliwe.
Bardzo ważną zaletą tego rodzaju placówek jest stała, profesjonalna opieka lekarska oraz pielęgniarska. Opieka ta jest dostosowana indywidualnie do ogólnego stanu zdrowia seniora, jego schorzeń, możliwości i ograniczeń. Dla przykładu, osoba mająca trudności w poruszaniu się może korzystać z rehabilitacji lub zajęć fizjoterapeutycznych. Seniorzy z nadciśnieniem czy przyjmujący leki na stałe nie muszą obawiać się, że zapomną o zaleceniach lekarza gdyż pilnują tego pielęgniarki. Zakład opieki leczniczej Warszawa umożliwia również w razie potrzeby konsultację u lekarza specjalisty. Pracownicy zatrudniani w takich miejscach wyróżniają się empatią, cierpliwością, wysoką kulturą osobistą oraz ciągłym kształceniem się dzięki czemu sprawują opiekę nad mieszkańcami domu bezpiecznie i na najwyższym poziomie. Ważny element zdrowego stylu życia seniora stanowią domowe oraz pełnowartościowe posiłki. 

Dom spokojnej starości to oczywiście nie tylko zdrowie i opieka lekarska. Seniorzy spędzają tutaj cały swój czas, zatem personel musi znaleźć miejsce nie tylko na codzienne obowiązki, ale także wypełnienie mieszkańcom czasu wolnego. Organizacja imprez kulturalnych, regularne spacery, zajęcia taneczne, warsztaty czy terapia zajęciowa pozwalają seniorom rozwijać pasje i zainteresowania, spędzać czas aktywnie oraz zapomnieć o swoich kłopotach. Dostęp do biblioteki, prasy czy telewizji to kolejny element umilający pobyt w ośrodku. Dla wielu seniorów ogromne znaczenie ma również możliwość regularnego udziału we mszy świętej, co także jest zapewnione.

Zakład opieki leczniczej Warszawa musi być także dobrze zaprojektowany – to w końcu obiekt z którego każdego dnia korzystają osoby z niepełnosprawnością, osoby starsze i przewlekle chore. W takim miejscu znajdują się windy, poręcze, maty antypoślizgowe czy podjazdy dla wózków ułatwiające poruszanie się i normalne funkcjonowanie.

Niezwykle ważną rolę odgrywa również otoczenie takiego miejsca – bliskość parku czy lasu umożliwia wychodzenie na spacery oraz regularny kontakt z naturą, co ma niebagatelne znaczenie dla dobrego samopoczucia seniorów.

Pobyt w domu spokojnej starości wcale nie musi być szary i monotonny – to bardzo dobre miejsce do pogodnego i radosnego spędzenia jesieni życia. Całodobowa opieka pielęgniarska, wizyty lekarskie, właściwa dieta, bogata oferta zajęć i możliwości spędzania czasu wolnego sprawiają, że skorzystanie z usług zol Warszawa jest właściwym i rozsądnym wyborem.