Jak utrzymać bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi w starszym wieku?

Utrzymanie bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi w starszym wieku jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego samopoczucia seniora. Młode pokolenie żyje w dużym pośpiechu, poświęcając coraz mniej czasu swoim bliskim w starszym wieku. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby senior utrzymał bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi. Oto one.

1. Pamiętaj o regularności! Bez względu na długość spotkań czy rozmów w utrzymywaniu dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi bardzo ważna jest ich regularność. W zakładzie opieki leczniczej Warszawa nie ograniczamy ilości i długości spotkań, a nasi podopieczni mogą skorzystać z telefonu znajdującego się w placówce, ponieważ wiemy jak jest to ważne dla zachowania dobrego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego seniorów.

2. Ludzie listy piszą… Prowadzenie korespondencji dla seniora to nie tylko sposób na utrzymanie kontaktu z bliskimi, ale również świetny trening umiejętności społecznych, ćwiczenie pamięci, pisania i przelewania myśli na papier. Wysyłanie kartek okolicznościowych z okazji imienin, urodzin czy innego jubileuszu to bardzo ważny aspekt brania czynnego udziału w życiu rodzinnym. W ZOL Warszawa udostępniamy seniorom wszystkie niezbędne artykuły koperty, długopisy etc.

3. Wspólne zainteresowania łączą. Nie od dziś wiadomo, że wspólne pasje i hobby łączą pokolenia. Seniorzy mogą spędzić czas wspólnie z rodziną i przyjaciółmi na różnego rodzaju aktywnościach takich jak czytanie, oglądanie filmów czy wspólne gotowanie. Drzwi domu opieki pod Warszawą stoją otworem dla gości naszych podopiecznych.

4. Korzystaj z udogodnień. Epidemia COVID-19 pokazała nam jak wiele możliwości oferują nam nowoczesne technologie. Obecnie odległości geograficzne nie stanowią już bariery nie do pokonania. Komunikatory internetowe czy aplikacje do wideokonferencji to świetny sposób na podtrzymanie bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi. Dom opieki Veni Vidi Vici zapewnia różnorodną możliwość komunikacji podopiecznych ze światem zewnętrznym.

5. Zaangażowanie się w społeczność. “Dziś obcy-jutro przyjaciele”. Organizowane w ZOL Warszawa spotkania i różnego rodzaju aktywności ułatwiają seniorom zawieranie ze sobą nowych znajomości nie tylko na terenie ośrodka, ale również z bardzo bliską lokalną społecznościom i wolontariuszami.

Dlaczego senior powinien utrzymywać bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi?

Przede wszystkim to świetny sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego. Osoby samotne mogą zapaść na wiele chorób takich jak depresja, zaburzenia lękowe. Przeprowadzone badania wskazują również, że podtrzymywanie trwałości relacji ma wpływ na poprawę zdrowia fizycznego to jest mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca, układu oddechowego i chorób metabolicznych, a także wydłużenie żywotności seniora.

Rodzina i przyjaciele dla seniora to najlepsze wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych i zdrowotnych. Ośrodki rehabilitacyjne po amputacji Grębiszew wielokrotnie podejmują współpracę z rodzinami podopiecznych, mającą na celu zwiększenie motywacji i poprawę samopoczucia seniora.