Seniorzy w pracy jak wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe?

Wiele osób powiela błędny pogląd, że osoby w starszym wieku powinny siedzieć bezczynnie w domu, ponieważ ze względu na swój wiek i liczne choroby nie są w stanie wykonywać żadnych czynności. W rzeczywistości jest właśnie na odwrót. Seniorzy jak najbardziej powinni podejmować aktywność zawodową lub wykorzystywać zdobyte przez lata doświadczenie i wiedzę, a następnie dzielić się nią z innymi. Osoby w starszym wieku to prawdziwa skarbnica wiedzy. ZOL Warszawa to miejsce, gdzie wspieramy podtrzymywanie aktywności seniorów i dajemy możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi podopiecznymi. O tym, jak w pracy mogą wykorzystywać swoje doświadczenie zawodowe seniorzy przeczytasz poniżej.


Pracodawcy wolą seniorów

Na rynku pracy co rusz pojawiają się ogłoszenia o pracę skierowane wyłącznie do osób posiadających odpowiedni staż pracy. Pracodawcy bardzo chętnie nawiązują współpracę z seniorami, ponieważ ci mają wieloletnie doświadczenie nie tylko zawodowe, ale również i życiowe. Seniorzy są postrzegani przez szefostwo jako osoby, które są bardziej decyzyjne, charakteryzujące się wielokierunkowym tokiem myślenia, a także o wiele bardziej odpowiedzialne i stonowane od młodego pokolenia.

Młodzi ludzie powinni czerpać wiedzę i doświadczenie od starszego pokolenia. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się nie tylko zatrudnianie seniorów, ale również spotkania z praktykami zawodu, czyli osobami, które posiadają długi okres zatrudnienia w danym miejscu.


Jeżeli nie praca zawodowa to co…?

Nie zawsze senior musi podejmować zatrudnienie, aby móc dzielić się z innymi swoim doświadczeniem. Zakład opieki leczniczej Warszawa organizuje spotkania, w których seniorzy jako wolontariusze bądź podopieczni mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym w czasie życia. I tak podopieczni mogą wykonywać różnego rodzaju prace i rękodzieło biorąc udział w terapii zajęciowej. Bardzo mile widziane są takie umiejętności jak śpiew, rysunek, wyszywanie, czy umiejętność wykonywania robót stolarskich. Na szczególną uwagę zasługują również takie umiejętności jak ekonomiczne, kulinarne czy ogrodnicze. Zol Warszawa to miejsce, gdzie każdy podopieczny ma szansę zaprezentować swoje hobby i pasję, a także w trakcie otwartych rozmów przy kawie czy herbacie podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem czy spostrzeżeniami z innymi podopiecznymi. Nie ważne czy jesteś rolnikiem, spawaczem czy nauczycielem biologii w Domu Opieki pod Warszawą będziesz mógł spędzać czas aktywnie i spełniać się zawodowo.

Dlaczego senior powinien wykorzystywać swoje doświadczenie zawodowe?


Najczęściej osoby starsze spędziły w swojej pracy znaczną część swojego życia i w danej dziedzinie czują się po prostu jak ryba w wodzie. Bardzo często seniorzy odczuwają samotność i odrzucenie, dlatego możliwość podzielenia się z innymi osobami swoim doświadczeniem i wiedzą sprawiają, że czują się potrzebni i spełnieni. Dla wielu osób możliwość bycia aktywnym nawet w trakcie pobytu w domu opieki pod Warszawą to najlepsza terapia zajęciowa i rehabilitacja w jednym.


Czy seniorzy z niepełnosprawnością ruchową mogą w jakikolwiek sposób wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe?


Każdy podopieczny domu opieki Veni Vidi Vici ma możliwość wzięcia udziału w zajęciach, w których będzie mógł wykorzystać zdobyte przez całe życie doświadczenie zawodowe. I tak rehabilitacja po amputacji kończyny obejmuje nie tylko ćwiczenia pod czujnym okiem fizjoterapeuty, ale również możliwość wykonywania różnorakich prac i zajęć. Terapeuta zajęciowy we współpracy z fizjoterapeutą ustala zakres czynności, jakie może wykonywać podopieczny, na tej podstawie przygotowywuje odpowiedni plan terapii. Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej powinna opierać się głównie na wzmacnianiu mięśni obręczy górnej, co nie wyklucza możliwości udziału podopiecznego w terapii polegającej na wykonywaniu prac manualnych, grach karcianych i planszowych, ćwiczących motorykę dużą i małą, ale również brania udziału w muzykoterapii, wspólnym śpiewie czy ćwiczeniach ruchowych. Z pewnością wśród seniorów znajdą się amatorzy którejś z wymienionych dziedzin np. stolarze, plastycy, nauczyciele WF-u lub innych dziedzin zawodowych, które mogą być wykorzystane na zajęciach. Ośrodki rehabilitacyjne po amputacji Grębiszew stwarzają podopiecznym możliwość aktywnego życia i spełnienia życiowego.