Samotność seniora – czy można ją pokonać?

Samotność to problem wielu osób, można ją nazwać zjawiskiem cywilizacyjnym. Chociaż bycie samotnym dotyczy osób w różnym wieku, to jednak seniorzy są na nią narażeni bardziej niż przedstawiciele innych grup wiekowych.
Przyczyny samotności mogą być bardzo różne: część osób nigdy nie założyła rodziny, niektórzy nie utrzymują kontaktów z najbliższymi lub jest to utrudnione ze względu na to, że ich dzieci mieszkają w innym regionie lub za granicą.
Całkiem sporą grupę samotnych seniorów stanowią wdowy i wdowcy – osoby te są bardziej narażone na wystąpienie depresji związanej z odejściem swojej drugiej połówki.

Długotrwała samotność może prowadzić do wystąpienia złego nastroju, obniżonej samooceny, stanów depresyjnych i lękowych, a nawet myśli samobójczych. Samotny senior bywa zrezygnowany i nie znajduje siły na wypełnianie codziennych obowiązków, a to może także powodować problemy zdrowotne i somatyczne. W takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc psychologa lub terapeuty. 

Zmaganie się z samotnością to poważne wyzwanie również dla opiekunów: profesjonalna opieka osób starszych warszawa musi uwzględniać nie tylko pomoc w codziennych czynnościach, ale także naturalną potrzebę bliskości i kontaktu z drugim człowiekiem. Czasem nawet zwykła rozmowa może sprawić, że senior poczuje się potrzebny i doceniony.
Osobom wciąż samodzielnym wystarczy pomóc, nie wyręczając ich jednak w każdej czynności – dzięki temu zachowują sprawność umysłową i fizyczną do późnych lat.
Dobry dom seniora to miejsce, w którym seniorzy nie muszą mierzyć się z samotnością – mogą bowiem rozmawiać z innymi, poznawać nowe osoby, a także uczestniczyć w licznych zajęciach integracyjnych czy spędzać czas wspólnie z innymi pensjonariuszami. Domy opieki Warszawa oferują także możliwość skorzystania z zajęć kulturalnych, regularnych spacerów czy wycieczek. To aktywność pozwalająca nawiązywać nowe relacje i czuć się dobrze w każdym wieku.

Bardzo ważne są również regularne kontakty z najbliższymi – nawet jeśli bliska nam osoba mieszka w domu seniora pod Warszawą, warto pamiętać o utrzymywaniu z nią kontaktu: rozmowach telefonicznych czy odwiedzinach. Dzięki temu starsze osoby wciąż mają poczucie, że są dla kogoś ważne oraz że inni także o nich pamiętają.

Domy opieki warszawa to miejsca, w których seniorzy mogą rozwijać swoje pasje, ale też próbować nowych rzeczy i zdobywać nowe umiejętności. Twórcze oraz aktywne spędzanie wolnego czasu sprawia bowiem, że przestają myśleć o kłopotach i byciu samotnym, mogą też spędzać czas w grupie. 

Dobry dom opieki Warszawa umożliwia również podniesienie aktywności społecznej swoich pensjonariuszy poprzez kontakty z wolontariuszami – są to najczęściej młode osoby, studenci lub pracownicy gotowi wysłuchać seniora i poświęcić mu swój czas. Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie, szczególnie w sytuacji gdy nie mają żadnych bliskich, którzy mogliby je odwiedzać.

Zakład opieki leczniczej Warszawa to miejsce, w którym seniorzy mogą liczyć na profesjonalną opiekę, pomoc medyczną, smaczne posiłki oraz ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu. Dom opieki w Rębiszewie to także miejsce, w którym seniorzy nie będą czuć się samotni.