dom seniora warszawa

Czy dom opieki dla seniora to dobry pomysł? Kiedy warto podjąć taką decyzję?

Opieka nad seniorem może się okazać na tyle wymagająca, że przerośnie możliwości rodziny. Osobie starszej trzeba nie tylko zapewnić odpowiednie warunki do życia, ale również poświęcić czas. Dlatego dom spokojnej starości to alternatywa warta rozważenia. Jakie są główne zalety wyspecjalizowanej placówki? Kiedy będzie to dobry wybór dla seniora?

Dom seniora – całodobowa opieka i wsparcie na najwyższym poziomie

Osoby starsze cierpią na różne dolegliwości. W ich wyniku nie tylko podupadają na zdrowiu, ale również samopoczuciu. Niejednokrotnie wymagają całodobowej opieki. Mimo najszczerszych chęci, bliscy nie zawsze są w stanie ją zapewnić. Musieliby na przykład zrezygnować z pracy, gdyż wymaga ona ogromnego zaangażowania.

Z pomocą rodzinie i seniorowi, który zazwyczaj nie chce być obciążeniem dla najbliższych, przychodzi dom spokojnej starości. Zatrudnieni w nim specjaliści czuwają nad zdrowiem podopiecznych przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Pomagają w codziennym funkcjonowaniu i stanowią wsparcie psychiczne.

W profesjonalnej placówce osoby starsze mają dostęp nie tylko do całodobowej opieki pielęgniarskiej, ale również:

 • świadczeń medycznych,
 • terapii zajęciowej,
 • konsultacji psychologicznych,
 • zajęć gimnastycznych,
 • zabiegów rehabilitacyjnych.

Ponadto zatrudniony personel świadczy pomoc w załatwianiu spraw osobistych. Senior otoczony jest troskliwą opieką, a specjaliści czuwają nad tym, aby miał komfortowe warunki do życia. Wybierając profesjonalny dom seniora, rodzina ma pewność, że ich bliski jest w dobrych rękach.

Dom spokojnej starości – odpowiedź na samotność osób starszych

Seniorom często doskwiera też samotność. Tymczasem, jak wskazują wyniki badań, może być ona równie niebezpieczna co groźna choroba. Poczucie odizolowania zwiększa bowiem ryzyko umieralności aż o 14 proc. Negatywnie wpływa też na zdrowie. Osoby starsze odczuwające samotność częściej chorują, gdyż ich organizm gorzej broni się przed drobnoustrojami.

Poczucie odizolowania pogarsza również jakość życia seniorów. Tracą oni siły witalne i energię. Przestają dbać o siebie, przez co podupadają na zdrowiu. Wpadają w stany zobojętnienia oraz depresję. Nawet jeśli pragną kontaktu z drugim człowiekiem, ich stan utrudnia jego nawiązanie. Często cierpią w milczeniu. Nie chcą się narzucać i prosić o wsparcie, przez co rodzina może nawet nie zdawać sobie sprawy, w jak trudnym położeniu się znajdują.

W takiej sytuacji dom spokojnej starości jawi się jako recepta na samotność seniora. Osoba starsza ma kontakt m.in. z personelem medycznym, który czuwa nad zdrowiem i kondycją psychiczną każdego podopiecznego. Specjaliści nie tylko pomagają osobom starszym w codziennym funkcjonowaniu, ale również służą dobrym słowem. Senior ma także stały kontakt z innymi podopiecznymi. Rozmawia z nimi, je posiłki, chodzi na spacery.

Profesjonalny dom seniora zapewnia nie tylko rodzinną atmosferę, ale również dostęp do różnorodnych atrakcji. Dzięki temu osoba starsza może spędzać czas tak jak lubi. Oferta domu spokojnej starości może obejmować m.in.:

 • czytanie prasy codziennej,
 • zajęcia kulturalno-oświatowe,
 • zabawy taneczne,
 • organizację świąt i uroczystości
 • ogniska lub grille ze śpiewem,
 • dostęp do zabiegów kosmetycznych.

Dzięki możliwości skorzystania z atrakcji senior się nie nudzi. Są one na tyle różnorodne, że z łatwością wybierze on rozrywkę pasującą do jego preferencji i prowadzonego stylu życia. Z kolei towarzystwo innych ludzi działa kojąco i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Podopieczni wzajemnie się wspierają. W efekcie czują się potrzebni, co korzystnie wpływa na ich samopoczucie. Oczywiście, jeśli tego chcą, spędzają też czas samotnie.

Decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki nie jest łatwa, jednak warta rozważenia, zwłaszcza jeśli bliski wymaga całodobowej opieki lub spędza całe dnie w samotności. W warunkach domowych trudno zatroszczyć się o zdrowie osoby starszej, która boryka się z ciężką chorobą. Nawet jeśli jest zdrowa, w pustym domu doskwierać będzie jej samotność. Receptą na nią jest dom spokojnej starości, gdzie senior będzie mieć towarzystwo nie tylko personelu medycznego, ale i innych podopiecznych.