Dom seniora blisko przyrody – dlaczego to dobry wybór?

Choć decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu dla seniorów bywa trudna, często jest koniecznością. Szczególnie wtedy, gdy potrzebuje ona całodobowej opieki i pomocy w codziennych czynnościach. Rodzina nie zawsze jest w stanie ją zagwarantować, dlatego niezbędne okazuje się wsparcie profesjonalistów.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny dom opieki, musisz zastanowić się nad tym, jakie kryteria powinien spełniać. Jednym z nich jest odpowiednia lokalizacja. Najlepiej taka, która zapewnia dostęp do terenów zielonych.

Dom opieki blisko przyrody, czyli gdzie?

Oferta prywatnych domów dla seniora jest coraz szersza. Powstają one w różnych miejscach – zarówno w miastach, jak i na wsiach oraz na terenach znajdujący się bezpośrednio pod dużą aglomeracją. Ostatnie rozwiązanie wydaje się szczególnie atrakcyjne, ponieważ tego typu zakłady położone są w malowniczych miejscach, do których łatwo dojechać. Jest to ważne nie tylko dla seniorów, ale także ich rodzin.

Doskonałym na to przykładem są domy opieki pod Warszawą – na przykład w Mińsku Mazowieckim i w Grębiszewie. To właśnie tutaj znajduje się ZOL Obok Lasu. Lokalizacja na terenach zielonych ma swój urok. Zapewnia ponadto szereg korzyści, obok których trudno przejść obojętnie.

Największe zalety domów opieki dla osób starszych blisko przyrody

Skoro wiadomo już, o czym mowa, możemy przejść do wyjaśnienia, dlaczego warto zainteresować się akurat takim ośrodkiem. Poniżej przedstawiamy jego największe atuty, które być może ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

  • Cisza i spokój – nie da się ukryć, że lokalizacja z dala od miejskiego zgiełku sprzyja odpoczynkowi, na który osoby starsze z pewnością zasługują. Ciągły gwar dochodzący z ulicy, sąsiedzi, roboty budowlane – wszystko to skutecznie zakłóca spokój. Często też prowadzi do niepotrzebnego stresu, którego przecież należy unikać.
  • Ładne widoki – wiele osób marzy o tym, aby na starość wyjechać z miasta i zamieszkać w miejscu, w którym widok za oknem przedstawiać będzie lasy bądź łąki, a nie bloki mieszkalne czy ulicę. Takie otoczenie pozytywnie wpływa na psychikę, dlatego dom seniora blisko przyrody pod tym względem wydaje się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
  • Szersze możliwości aktywizacji seniorów – nie da się ukryć, że miasta (zwłaszcza te duże) bywają bezwzględne dla seniorów. Życie toczy się w nich bardzo szybko, przez co trudno nadążyć. Szczególnie wówczas, gdy osoby starsze nie mogą liczyć nawet na ułatwienia w poruszaniu się, na przykład w postaci niskich krawężników lub odpowiednio dostosowanych pojazdów komunikacji miejskiej.

W efekcie wielu ludzi na starość boi się wyjść z domu! Dom opieki pod Warszawą daje więc znacznie większe szanse na aktywizację seniorów, niż ośrodki zlokalizowane w mieście. Sam dostęp do ogrodu robi ogromną różnicę.

Atrakcyjna lokalizacja to jedno, jednak nie można zapominać także o całej ofercie, jaką zapewnia taki ośrodek. Wspomnieć trzeba tu między innymi o całodobowej opiece pielęgniarskiej, dostępie do świadczeń medycznych, kompleksowej pomocy w załatwianiu spraw osobistych, jak również o różnego rodzaju atrakcjach, takich jak gimnastyka, zabiegi kosmetyczne, zabawy taneczne, ogniska czy też zajęcia kulturalno-oświatowe. Do wymienionych zalet należy dodać jeszcze stosunkowo niewielką odległość od centrum Warszawy.

Kto powinien skorzystać z oferty domu opieki pod Warszawą?

Ośrodki położone w malowniczym miejscu, zaraz obok lasu, zapewniają mnóstwo korzyści dla seniorów. Nic więc dziwnego, że cieszą się one tak dużą popularnością. Również wśród osób, które wymagają całodobowej opieki.

Jeżeli więc chcesz, aby bliska Ci osoba mogła liczyć na specjalistyczną pomoc, a także zasłużony odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku, jest to rozwiązanie wręcz idealne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak szeroka i zróżnicowana jest oferta domu opieki. Znacząco ułatwia ona podjęcie ostatecznej decyzji.