Czym się kierować przy wyborze Domu Seniora?
W wielu z nas domy opieki dla seniorów budzą raczej negatywne skojarzenia. Tymczasem korzystanie z ich oferty nie jest dowodem na brak troski w stosunku do bliskiej osoby w podeszłym wieku – przeciwnie, bardzo często jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla obu stron. Jak wybrać dobry ośrodek i ile trzeba zapłacić za pobyt w takim miejscu?
Wyboru konkretnej placówki należy dokonywać przede wszystkim w oparciu o indywidualne potrzeby przyszłego mieszkańca. Jeśli bliski nam senior zmaga się z określonym schorzeniem, np. chorobą Alzheimera czy niepełnosprawnością ruchową, musimy się upewnić, że rozważany przez nas ośrodek jest przygotowany do sprawowania opieki nad nim. Znaczenie mają zarówno cechy samego budynku, jak i kompetencje personelu. Zanim podpiszemy umowę, należy dobrze zapoznać się z jej treścią. Warto upewnić się, że nie ma w niej np. zapisów o możliwości rozwiązania ze skutkiem natychmiastowym, zmiany ceny świadczeń bez zgody drugiej strony.
Pamiętajmy, że taki ośrodek staje się dla mieszkańców nowym domem. Muszą czuć się z nim jak u siebie, mieć zagwarantowaną swobodę, prywatność i poczucie godności. Naszą czujność powinny wzbudzić bardzo ograniczone godziny odwiedzin gości czy sztywne organizowanie planu dnia i sposobów spędzania czasu przez seniorów. Jeśli dana starsza osoba ma zwierzę domowe, z którym jest bardzo związana, warto poszukać placówki, która zezwala na przeprowadzenie się wraz z pupilem.
Przede wszystkim należy sprawdzić podstawy prawne, na jakich działa wybierana placówka i jej doświadczenie. Działająca w oparciu o przepisy ustaw i rozporządzeń placówka, musi spełniać wysokie wymagania dla podmiotów leczniczych, podlegać kontroli wojewodów i właściwych izb samorządów medycznych. Spełnianie powyższych wymagań jest szczególnie istotne w przypadku seniorów wymagających specjalistycznej opieki (np. pacjenci leżący, bez kontaktu, z chorobami otępiennymi).
Kolejnym, bardzo ważnym aspektem jest kontakt z placówką – czy kontakt telefoniczny jest utrudniony lub niemal niemożliwy? Już podczas pierwszego kontaktu z daną placówką możemy dowiedzieć się wielu rzeczy. Poprosić o przesłanie oferty drogą mailową. Istotne jest to, jak pracownik reaguje na zadawane pytania, czy jest zaangażowany w rozmowę, czy nie okazuje zniecierpliwienia ilością pytań?
A o co pytać? O wszystko, o czym sami pomyślimy – między innymi o:
- Czy opieka pielęgniarek i opiekunek jest sprawowana przez całą dobę?
- Jak często w placówce jest obecny lekarz?
- Czy uwzględniane są indywidualne diety
- Czy są organizowane zajęcia dla seniorów i jakie?
- Jaki jest okres wypowiedzenia
- Czy można zobaczyć tekst umowy przed przywiezieniem seniora?
Opieranie swojej decyzji wyłącznie na informacjach opublikowanych na stronie internetowej nie jest najlepszym pomysłem. Takie witryny są tworzone przez profesjonalistów, często przez zewnętrzne firmy, które nigdy nawet nie odwiedziły opisywanego miejsca. Warto obejrzeć galerię zdjęć, jeśli znajdziemy w niej wyłącznie zdjęcia z stocków, powinno to wzbudzić nasz niepokój. Dlatego najważniejsze jest to, co możemy zobaczyć na własne oczy. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z konkretnej oferty, warto osobiście odwiedzić wybrany dom opieki i samodzielnie sprawdzić, jak wygląda oraz w jakim jest stanie. Czy dysponuje sporym, zielonym terenem, po którym można spacerować? Czy pensjonariusze mogą spędzać wolny czas we wspólnym salonie wyposażonym w telewizor, książki czy wygodne fotele? Czy jest możliwość korzystania z dodatkowych aktywności, takich jak wyjścia do kina lub teatru, udział w niedzielnych mszach w kościele, warsztaty i wycieczki? Ogromne znaczenie dla komfortu seniorów ma także atmosfera panująca w danej placówce. Warto zwrócić uwagę na kontakty między samymi mieszkańcami, a także na sposób, w jaki odnoszą się do nich pracownicy domu opieki. Jeśli przeprowadzka pozwoli starszej osobie na nawiązanie nowych, satysfakcjonujących relacji, realizowanie hobby, a także uniknięcie samotności – może być dla niej nawet znacznie lepsza i przyjemniejsza niż pozostanie w mieszkaniu, w którym spędziła większość swojego dotychczasowego życia.
Osobną kwestią są kwalifikacje zatrudnionego personelu. W placówce powinna być możliwość korzystania z opieki pielęgniarzy, lekarzy, rehabilitantów oraz fizjoterapeutów. Jeśli starszy członek naszej rodziny z jakiejkolwiek przyczyny wymaga specjalnej diety (np. cukrzycowej, wątrobowej czy wegetariańskiej), należy upewnić się, że dom opieki uwzględnia tego typu życzenia. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić jakość posiłków – powinny być smaczne i zróżnicowane.
Zapraszamy do naszego Domu Seniora, w którym znajdziesz wszystko co potrzebuje każda osoba starsza.