Dom seniora receptą na samotność osób starszych
Osoby starsze borykają się z wieloma problemami. Są mniej sprawne fizycznie, mają kłopoty z pamięcią, podupadają na zdrowiu. Jednak szczególnie trudna jest dla nich samotność. Rozmowa z ekspedientką w sklepie czy też krótka wizyta rodziny nie jest w stanie zastąpić regularnego kontaktu z drugim człowiekiem. Czy więc istnieje recepta na samotność osób starszych? Okazuje się, że tak, i jest nią dom seniora. Dlaczego warto rozważyć tę opcję?
Dlaczego samotność osób starszych jest groźna? Psychiczne i zdrowotne skutki
Jedną z największych bolączek osób starszych jest samotność. Przedłużający się brak kontaktu z drugim człowiekiem i towarzyszące mu uczucie pustki negatywnie wpływa nie tylko na samopoczucie seniora, ale również jego zdrowie. Udowodniono, że długotrwałe osamotnienie może stanowić poważne zagrożenie dla osób starszych. Część badań sugeruje nawet, że jest ono bardziej niebezpieczne niż palenie papierosów czy też problemy z krążeniem – aż o 14 proc. zwiększa ryzyko umieralności.
Samotni seniorzy tracą chęci do życia. Przestają dbać o siebie i gorzej się odżywiają, przez co podupadają na zdrowiu. Nic im się nie chce. Wpadają apatię, a nawet depresję. Powodowane brakiem kontaktu z drugim człowiekiem zobojętnienie sprawia, że choć pragną obecności innych, sami jej unikają. Pogłębia to uczucie pustki i dodatkowo przygnębia.
Jak zwalczać samotność wśród osób starszych? Dom seniora receptą
W przypadku osób starszych najczęściej mówi się o samotności sensu stricto. Występuje ona wtedy, gdy senior mieszka sam i na co dzień nie ma kontaktu z innymi osobami. Zdarza się jednak, że uczucie pustki pojawia nawet w przypadku osób starszych, które są otoczone ludźmi. Jak przekonują badacze, liczy się bowiem nie ilość, lecz jakość interakcji społecznych. Żeby zachować równowagę psychiczną, seniorzy potrzebują kontaktu z równolatkami. Zamknięci w czterech ścianach mieszkania, nie mają na to szans.
Rozwiązaniem problemu samotności osób starszych mogą okazać się domy seniora. Wbrew powszechnemu mniemaniu powstają one z myślą nie tylko o osobach schorowanych, które wymagają stałej opieki. To placówki, w których świetnie odnajdą się seniorzy będący w pełni sił i odczuwający samotność.
Osoby starsze, które przebywają w domu seniora:
- mają na co dzień kontakt nie tylko z personelem medycznym, ale również swoimi równolatkami. Mogą zwierzyć się ze swoich problemów i obaw komuś, kto je rozumie i myśli (czuje) podobnie. Najczęściej mają wiele tematów do rozmów, co pozwala zacieśnić więzy i ułatwia nawiązywanie przyjaźni,
- mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć aktywizujących. To nie tylko rekreacja na świeżym powietrzu czy też zabiegi rehabilitacyjne, ale również treningi pamięci, rozwiązywanie krzyżówek czy też modelarstwo. Mogą więc spędzać czas, tak jak lubią, w towarzystwie osób o zbliżonych zainteresowaniach,
- mają wsparcie psychologiczne. Część placówek oferuje seniorom możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznych. Rozmowa ze specjalistą pozwala odzyskać równowagę psychiczną i z dystansem spojrzeć na formułowane problemy i obawy. W razie potrzeby psycholog może zalecić cykliczne spotkania, by pacjent odzyskał pogodę ducha,
- mogą uczęszczać na zajęcia informatyczne. W przyjemnej atmosferze podopieczni uczą się, jak korzystać z komputera i internetu. Dzięki temu mogą nawiązywać relacje z innymi osobami, a także kontaktować się z rodziną przy pomocy nowoczesnych technologii. W efekcie są mniej wykluczeni cyfrowo.
Seniorzy mieszkający w domach opieki często podkreślają, że ich dobre samopoczucie bierze się stąd, że nie są sami i czują się potrzebni. Wspierają bardziej schorowanych podopiecznych, pomagają im codziennym funkcjonowaniu, rozmawiają. Wpływa to pozytywnie na ich nastrój i zdrowie.
Samotność to jedna z chorób cywilizacyjnych. Szczególnie podatne są na nie osoby starsze. Niestety brak kontaktu z drugim człowiekiem szybko odbija się na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym. Poczuciu osamotnienia można jednak przeciwdziałań. Profesjonalny dom seniora nie tylko zapewni osobie starszej odpowiednią opiekę, ale również pozwoli zwalczyć samotność.